до списку Грінченкознавців

Єненко Юрій Олексійович (1939-1996 рр.) - корінний луганчанин, народився 4 березня 1939 року у м.Луганську, Кам'яному Броді. У 1964 році закінчив Луганський медичний інститут і з того часу працював в обласному онкодиспансері, більше 20 років – головним лікарем цього закладу. Кандидат медичних наук, доцент.

Автор понад ста публікацій з питань теоретичної та практичної медицини. Крім лікарської практики й медико-адміністративної діяльності, Юрій Олексійович займався ще й діяльністю громадською – неодноразово обирався депутатом у ради на різних рівнях; 1992 - 1994 рр. – заступник голови облдержадміністрації з питань соціальної та гуманітарної політики.

Широко відоме ім'я Ю.О. Єненка як співця рідного краю. Член Спілки письменників України (1995р.), а також Спілки журналістів України.

Вийшли книги нарисів, есе Ю.Єненка – "Слово про Козака Луганського", "Промінь добра", "Дума про Чехова", а також ряд статей про В.Даля, Б.Грінченка, А.Чехова, В.Гаршина. З 1994 року Юрій Олексійович редагував альманах Луганської обласної організації Спілки письменників України "Бахмутський шлях".

Щиро, по-батьківськи любили його митці старшого покоління – письменник Микита Чернявський, скульптори Ілля Овчаренко, Василь Федченко. Разом з ними Юрій Олексійович наполегливо домагався вшанування пам'яті на Луганщині видатних земляків Володимира Даля, Всеволода Гаршина, Бориса Грінченка. Завдяки їхнім клопотанням в області стоять пам'ятники цим діячам культури, відкрито меморіальні дошки, куточки та музеї.

Тісно пов'язані з місцями краєзнавчих та літературних досліджень художні полотна і графічні листи Юрія Олексійовича. Деякі з них експонувались на обласних та республіканських виставках.

Багатогранність мистецьких уподобань Єненка Ю. О. вражала кожного, хто з ним спілкувався. Ніщо талановите не залишало його байдужим – ні музика, ні театр, ні усна спадщина прабатьків, ні історія рідного краю. За ініціативою Юрія Олексійовича в Луганську з'явилися українські книгарні, українсько-канадський центр "Відродження", літературно-історичнніі архів у відділі краєзнавства Луганської обласної наукової бібліотеки. Він стояв біля джерел створення осередків луганського українського козацтва. У скверику онкодиспансера споруджено за його ініціативою галерею пам'ятників письменникам-лікарям: В.Далю, С.Руданському, А.Чехову. У їх ряд органічно вписався і сам Ю. Єненко.

Це була людина, народжена для добра. Юрій Олексійович багато чого не встиг зробити із задуманого та розпочатого. 30 жовтня 1996 року трагічно обірвалось життя митця. З нами назавжди залишився його талант людяності.

Перелік наукових публікацій з проблем грінченкознавства

Єненко, Ю. Апостоли слав'янської культури [Текст]/Ю.О. Є ненко // Молодогвардієць. –1988. - 22 листоп. – С. 4.

Ененко, Ю.А., В.Даль и Б.Гринченко – апостолы славянской культуры [Текст]/Ю.А.Ененко //Два крыла духовности (Материалы научной конф., посвященной творческому наследию В.Даля и Б.Д. Гринченко). – Луганск, 1993. – С.З-5.

Єненко, Ю.О. Від народного музею Б.Грінченка – до літературно-природного заповідника [Текст]/Ю.О. Є ненко // Два крила духовності. – Луганськ,1993. – С. 97.

Єненко Ю. Грінченко Борис Дмитрович [ Електронний ресурс ]/ Ю. Єненко : веб-сторінка Українського центру . – Режим доступу: http://www.ukrcenter.com/Література/Борис-Грінченко/57398-1/Біографія-авт-ЮЄненко .-Назва з екрану

Єненко, Ю.О. Життя і творчість Б.Грінченка – ключ до розуміння сенсу нашого життя: Вступне слово [Текст]/ Ю. О. Єненко // Проблеми творчої спадщини Бориса Грінченка: Тези доповідей республіканської наукової конференції, присвяченої 130-річчю з дня народження Б. Д.Грінченка. – Луганськ, 1993. – С. З.

Єненко, Ю. На уклін до Б.Д. Грінченка [Текст]/Ю.О. Є ненко // Прапор перемоги. – 1990. – 5 груд.

Єненко, Ю. Над річкою Білою [Текст]/Ю.О. Є ненко // Молодогвардієць.–1986.– 23 серп.

Єненко Ю. Над річкою Білою: Слідами Б.Д. Грінченка[Текст]/Ю.О.Єненко // Донбас.– 1988. – № 6. С. 106-108.

Єненко, Ю. Наші кревні: Грінченки й Алчевські на Луганщині [Текст]/ Єненко Ю., Войтенко 3.,Чернявський М. // Літературна Україна. – 1993. – 21 січ. – С. 5.

Єненко, Ю. Олексіївці у Грінченка [Текст]/Ю.О. Є ненко, Алексеєва Л. В // Демократична Україна.-1992. – З листоп. – С. 4.

Єненко, Ю. Про невідомий автограф, екологію духовності та інше / [Текст]/Ю.О. Є ненко / Молодогвардієць. – 1989. – 4 квіт.

Ененко, Ю.А. Три апостола славянской культуры: Программа [Текст]/Ю.А.Ененко //Четвертые Далевские чтения. – Ворошиловград.–1988.

Єненко, Ю. У бронзі повернувся навіки [Текст]/Ю.О. Є ненко // Прапор перемоги. – 1988 . –27 листоп.

  до списку Грінченкознавців